Плюси і мінуси життя на Балі

Балі. сонце, море і пісок
Балі. сонце, море і пісок

Плюси і мінуси життя на Балі

Останні числа лютого були кінцем моєго дворічного життя на Балі, а 1о-го березня відбулися на висоті близько 9000 метрів, несучи черговий життєвий етап. Ці нотатки були зроблені під час 12 годинного польоту десь над Індокитаєм, півостровом Індостан, Гімалаями, і Середньою Азією, в тісному кріслі рідної авіакомпанії. Я безмежно вдячна Балі за досвід, дружбу, почуття, професійне зростання, прекрасних людей і непрості внутрішні етапи, без яких неможливе зростання. За океан і скелі Букіт, приголомшливі заходи Семіньяк й сходи Санур, а найголовніше за позбавлення від багатьох життєвих ілюзій. Хоча, може ілюзії ні при чому, і я просто дорослішаю, що, в загалі, добра новина.

Плюси і мінуси життя на Балі

Плюси і мінуси життя на Балі

І ось, зараз, передаючи вам привіт з такої висоти, хочу відверто написати про плюси і мінуси життя на Балі, спираючись на досвід життя, роботи, любові і дружби на острові. Відразу уточню пару моментів. По-перше, я прекрасно розумію обмеженість самих слів «плюс» і «мінус» і не намагаюся вдягнути в них багатогранне життя, з усіма її проявами, просто це свого роду система координат, що дозволяє показати моє бачення питання. По-друге, я знаю, що багато речей я змогла зрозуміти і осмислити тільки після безперервного року життя тут, без активних поїздок і переміщень, саме тоді, коли Індонезія стала не країною для подорожі, не притулком на пару місяців, де добре переводити дух після гонки великих міст, а фактично будинком в класичному розумінні

[toc]

Плюси життя на Балі

Сонце, море і пісок

Це очевидно. Океан завжди вабив і буде вабити тисячі людей, його неможливо не любити, складно знайти тих, кого він залишає байдужим, а для сотень серферів — це головний і достатній аргумент, після якого інші доводи вже не мають значення. Так, на Балі своєрідні пляжі і місцями там неможливо купатися через великі хвилі, але все ж регулярно дихати морським повітрям, плавати, серфить, засмагати і гріти улюблені п’ятки в піску — це велика перевага життя на морі.

Балі. сонце, море і пісок

Плюси і мінуси життя на Балі

Зелень, квіти, краса

Багато пишної рослинності, екзотичних квітів, зелені. Орхідеї різних форм і фарб, франжипани в кожному вусі і сотні назв, велика частина з яких, готова цвісти в твоєму саду. Око не втомлюється радіти бурхливому прояву навколишнього флори в усьому її різнобарв’я (і лякатися навколишнього фауни, у вигляді великих комах, змій, кажуть навіть скорпіонів, але мене Бог милував).

Балійці цінують красу і вміють її культивувати: традиційні житла, різьблення по дереву, меблі, предмети інтер’єру виконані зі смаком і неповторним витонченістю. Звичайно, вдома, які наспіх зводять для нескінченних потреб приїжджають іноземців, до цього переліку не належать, але в класичних будівлях і ремеслах Балі сяє почуття прекрасного.

Зелень, квіти, краса. Балі.

Зелень, квіти, краса. Балі. Плюси і мінуси життя на Балі

Спокій, посмішки, відсутність поспіху

Суперечки на тему щирості посмішок місцевих жителів — це улюблена дискусія, що живуть тут іноземців і приїжджаючих гостей. Хтось цінує Балі саме за відкриті обличчя і сміх, а інші намагаються викрити його жителів в нещирості. Насправді, питання, дійсно, в різниці менталітетів. Тоді як у нас — посмішка читається «ти мені подобаєшся», а часом «ти мені дуже подобаєшся», то на Балі посмішки мають різні інтерпретації, одна з яких елементарно форма ввічливості. Місцевий житель може не особливо-то і імпонувати вашої персони (має право, до речі), але посміхатися буде, тому що це більш природне для нього стан, ніж похмурість. Це ввічливо. Посмішками обдаровують не тільки іноземців, вони постійно посміхаються між собою і навіть самі собі. Так що я в числі тих опонентів, хто цінує Південно-Східну Азію за коронні посмішки і не вважає їх корисливими.

bali2


bali4

інтернаціональне спілкування

Можливість спілкуватися з людьми з усього світу, жити в оточенні самих різних національностей — дуже цінно. Англійська відразу підтягується, межі свідомості розширюються, багато умовності, які раніше непомітно стримували розвиток, себе виявляють, відкриваючи двері новим перспективам. Бонусом йдуть такі страхи, як поїхати самостійно в країну, де ще не був, заговорити з тим, кого не знаєш або, наприклад, перестаєш порівнювати людей з набором уявлень про життя, з якими ти ріс.

Дешевший спосіб життя

Чутки про дешевизну Балі — сильно перебільшені. Буквально на днях, закуповуючи продукти з подругою, ми в черговий раз були вражені нашим часом, купивши переважно овочі і фрукти, а також трохи сиру і шоколаду ми витратили близько 50 доларів. На овочі та фрукти, які тут ростуть? Якщо балувати себе в ресторанах і клубах, ходити в СПА, періодично відвідувати концерти, пролітає повз зірки — то виходить далеко не маленька сума, спокушатися не варто. Але і в той же час, ціни на острові — це безсумнівний плюс. Як не крути — тут вигідніше, ніж в Україні, до того ж є прекрасна можливість цілий рік носити літній одяг, яка і дешевше сама по собі, і позбавляє від необхідності витрачати гроші на комплект осінь-зима-весна.bali5

Новий досвід

Тут все інше: починаючи з міжособистісного спілкування та закінчуючи видами фруктів. Це вірний спосіб розкрити здібності і перевірити часом деякі пристрасні бажання, які в новій обстановці можуть і потьмяніти. По-моєму, тільки новий досвід робить особистість багатосторонній, а Азія, в даному випадку, відмінний інструмент для огранювання, з настільки іншою системою цінностей, вірувань і поглядів на життя.

Мінуси життя на Балі

Коли ти живеш в Україні, здається, що мінусів в житті на Балі бути не може, все що можна до них віднести — за визначенням незначно. Коли ти прожив уже якийсь час на острові і тільки починаєш розуміти деякі нюанси, здається, що це хвилює тільки тебе, а пізніше все стає на свої місця: виявляється, тобі про це говорили з самого початку, просто ти фантастично не помічав.

Як вступ до такого непопулярного темі як «мінуси в раю», я приведу цитату з книги «Їсти,  Молитися. Любити». Я читала цю книгу кілька разів, вона була мені дуже близька, але нічого подібного, про що піде мова нижче, я не пам’ятаю, ця цитата пройшла повз мене двічі, і тільки недавно, мене буквально наштовхнули на ці рядки.

bali3

Слова Елізаберт Гілберт, яка написала роман, який прославив Балі на весь світ і знайшла тут свою любов. Цитата вирвана з контексту книги, де автор любить і захоплюється островом, але це не заважає їй тверезо дивитися на деякі речі.

Спостерігаючи за експатами, що живуть в Убуде, я з повною упевненістю можу заявити, що таке життя не для мене.

Всі, хто живе в цьому місті, — люди з однаковим характером — європейці і американці, — яких так попсувала життя, що вони зовсім опустили руки і вирішили зависнути на Балі на невизначений термін. Адже тут можна знімати приголомшливої краси будинок всього за двісті баксів, взяти собі молоденького балінезійські коханця або коханку, пити до полудня, не викликаючи засудження оточуючих, і навіть заробляти деякі гроші, займаючись, наприклад, експортом меблів.

Але в загальному і цілому, ці люди займаються тут один і тим же: забезпечують собі таке життя, в якій з них ніколи і ніхто більше нічого не запитає. І не думайте, що це покидьки суспільства. Ні, мова йде про дуже гідних людей різних національностей, не позбавлених таланту й інтелекту. Але таке враження, що все, кого я тут зустрічаю, колись були кимось (як правило мали сім’ю і роботу); тепер же їх об’єднує лише відсутність одного якості, від якого вони відмовилися повністю і назавжди: амбітності. Чи варто говорити, що пияцтво тут вельми поширене,

Зрозуміло, чудовий балінезійський містечко Убуд — не гірша місце на землі, де можна марнувати життя, не звертаючи уваги на плин часу. У деякому роді Убуд нагадує такі містечка, як Кі-Уест у Флориді або мексиканську Оахака. Більшість експатів навіть не можуть толком відповісти на питання, як давно вони тут. Мало того, вони навіть не знають, скільки часу пройшло з тих пір, як вони переїхали на Балі. Втім, вони не впевнені і в тому, чи живуть тут взагалі чи ні. Вони існують поза часом і простором, ні до чого не прив’язані. Комусь подобається думати, що вони живуть тут тимчасово, переключивши мотор на холостий хід на світлофорі і чекаючи зміни сигналу. Але, коли зустрічаєш людину, яка прожила тут сімнадцять років, мимоволі задаєшся питанням: а чи реально взагалі звідси виїхати?

Їх дозвільна компанія дуже приємна — довгі недільні дні за Бранч, шампанським і розмовами ні про що. І все ж в такому оточенні я відчуваю себе, як Дороті на макових полях в країні Оз. БУДЬ обережна! Чи не засни на поле дурманного маку, інакше так і продрімаєш тут все життя!

Вічне літо

Питання цілорічного літа є дуже спірним, але особисто для мене, по факту, це виявилося мінусом. Все-таки, я люблю гірські лижі, сніг, та й холодів особливо не боюся. «Вічне» літо, звичайно, зручно, але віддає таким дежавю, що в якийсь момент стає не по собі. Як якби любитель шоколаду став є тільки цукерки на сніданок, обід і вечерю. Звідси і йде відчуття застою, яке часом відчувається на острові — здається, що нічого не відбувається і нічого не змінюється, а оглянутися не встигнеш, як життя пройде.bali6

Замкнутість простору і вузькість професіоналізму

Ну, по-перше, це острів, що саме по собі характеризує замкнутий простір, по-друге — є матеріальне обмеження в колі спілкування і велика міграція кадрів: Туристи на два тижні, «зимівники» на півроку, хтось приїжджає, інші від’їжджають. Різниця в менталитетах між місцевими та іноземцями, між іноземцями різних національностей і так далі. Тобто мати багато знайомих на острові дуже просто, але близьких друзів, з ким можна спілкуватися по душам, вже складніше. Але, це не був особисто для мене мінусом, за голод друзям я не відчувала, мене бентежила вузькість в професійному плані. Тут, на порядок менше професіоналів у всіх сферах і сенсах, і я зараз навіть не кажу про місцевих жителів. Більшість іноземців теж часом не прагнуть до зростання і розвитку, просто не прийнято, інші цінності.

Затори і бруд

Скільки не говори, що на Балі затори ніхто не вірить, також як з усіма іншими мінусами, але коли сюди переїжджають — перші скарги це дорожній трафік. А якщо їздити на мотобайк, день у день регулярно дихаючи цієї гаром, то мінус стає цілком очевидним, тим більше опція «жити без особистого транспорту» на Балі відсутній — тут немає тротуарів і великі відстані.

Після кожного сильного дощу, які ллють з грудня по весну, на берег викидаються кілограми сміття (в буквальному сенсі), особливо взимку. У цю пору року, переважає такий перебіг, яке прибиває до берега все залишки недоброго людського поводження з природою. Звичайно, в цьому заслуга туристів в тому числі, але по-здебільшого — це місцеві жителі, які часто не соромляться викидати в річки і море відходи життєдіяльності.

Відсутність подій

Балі — прекрасне місце, але треба не забувати, що це свого роду периферія. Модна сучасна інтернаціональна село і це, може бути, прекрасно, але подій тут вкрай мало, до того ж всі вони розраховані на туристичний потік. Часом залітають зірки середньої величини, на швидку руку представляють пару сетів в місцевих клубах під час свого азіатського турне або відпустки, але глобальних подій тут немає, за винятком лише світу йоги і її фестивалів. З театрами, концертами і, навіть, кінотеатрами зі світовими прем’єрами — дефіцит.

Повільність

Балійська мантра «я зроблю це завтра» — заразна, лінь — теж. Ти стаєш такий повільний, що нічого не встигаєш, навіть коли сила-силенна часу.

При цьому на Балі є ефект «бульйон ідей», там, справді, дуже багато ідей як ніби витають в повітрі і все люди, хто переїхав туди жити, купаються в цьому, фонтаніруя різними задумами і дивуючись, як багато цікавих думок приходить їм в голову,  але тотальна більшість людей зупиняється на цьому етапі. Щоб запустити ідею до реалізації — потрібна швидкість, яка там за визначенням знижена. Зрозуміло, я не кажу про всіх і приймаю виключення, але по факту — сповільненість заражає дуже багатьох, від серферів до підприємців.

Корупція

На початку мого життя на острові, я говорила, що це навіть плюс. Все зрозуміло і очевидно, ти знаєш кому заплатити — питання вирішуються, і якщо в Росії ще залишається сумнів, а чи можна саме цій людині дати «на лапу», то в Індонезії таких сумнівів не виникає.

Начебто зручно, та ось з часом розумієш, що ця зайва відкритість і доступність, м’яко скажемо, бентежить. Коли я приїхала, мені розповідали як тут просто депортувати неугодного людини, що мовляв навіть деякі питання саме так і вирішуються, а зараз, перед від’їздом, знову ті ж історії — знай кому заплатити і «викинуть» з країни без права в’їзду. Зрозуміло, що в будь-якій країні свої нюанси, а про Росію і говорити нічого, та ось тільки до слова про Балі, важливо тверезо оцінювати всю корумпованість їх системи, незліченна кількість історій про відібрані у іноземців бізнес і землі і так далі.

Низький рівень доходу

Доходи тут, в цілому, відносно невеликі, навіть у тих, хто займається своїм бізнесом. На життя вистачить (на життя на Балі), а ось якщо є думки активного росту і великих можливостей, подорожей не тільки по азії, а й усьому світу, Балі підійде як етап, а не як постійне місце проживання. Багато дизайнерів або іноземні власники бізнесів живуть за принципом 6/6 — півроку проводячи на острові, а півроку в своїй країні або відрядженні, займаючись реалізацією товару, просуванням або ж просто «відпочиваючи від Балі», занурюючись в цивілізацію, що дозволяє їм добре заробляти, а у тих, хто пов’язаний тільки з островом, фінансові стелі досить низькі.

… Зараз стільки можливостей для руху по світу, що нерозумно не використовувати, Балі — прекрасна опція для зміни декорацій і чергового етапу (а для кого-то і цілого життя при правильному підході), поваритися в бульйоні ідей і всепоглинаючої ліні, теж може бути ефективним інструментом в умілих руках, головне залишатися вірним собі і підходити до питання життєвих змін без романтичного настрою: «Життя на Балі — рай». Ми все ще живі для такого повороту подій, і це, до речі, хороша новина.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.